Sokak Sanatı Turu: Mission

Birinci durak California.

Editör

Asude Ilgın Kelekçi


Gitsek Görsek Ekibi

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 88


Gezerken gördüğümüz sokak sanatı örneklerine hepimiz aşinayız. Gerek graffitiler, duvar yazıları olsun, gerekse birazdan bahsedeceğim gerçek sanat eseri olarak adlandırılabilecek “mural”lar.


İngilizcede “mural”ın sözlük anlamı duvarsal, duvara ait olan demek… Burada duvar resimlerinden bahsediyoruz. Bunlar çoğu zaman sosyal, politik mesajlar veren ve belki de sizin gördüğünüzden ya da anladığınızdan daha çok duygu ve anlam taşıyan resimler olabiliyor. Aslında illegal yollarla yapılıyorlar ama dünya üzerinde birçok belediye artık maddi anlamda da bu tarz “mural projeleri”ni desteklemeye başlıyor yavaş yavaş. Mural’ların tarihi ile ilgili Türkçe bir yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.


Bugünkü durağımız, San Francisco’daki Mission bölgesi. Aslında San Francisco’nun birçok yerinde bu duvar resimleri ile karşılaşmak mümkün fakat sayı olarak en fazla burada bulunuyorlar, hatta 400’den fazla olduğu söyleniyor. Burada mahallelere ayrılmış biçimde inceleyebiliyorsunuz.


Mission, büyük çoğunluğu Meksikalı ve Hispanik olan göçmenlerin yaşadığı bir bölge. Ya da bölgeymiş demek daha doğru olur. Çünkü Silikon Vadisi’ndeki teknoloji patlamaları ve “gentrification”, yani tabiri yerindeyse soylulaştırma çabalarıyla artan emlak fiyatları yüzünden, evlerinden çıkarılan ve burada yaşamayı daha fazla finanse edemeyen göçmenler yavaş yavaş uzaklaşmak zorunda kalmışlar. Sokaklarda yürürken buranın Meksika Mahallesi olduğunu anlamamak mümkün değil fakat buranın yerlileri Mission’ın eskisi gibi olmadığından şikayetçiymiş haliyle. Hal böyle olunca, duvar resimlerinde de bu yaşananları görmek mümkün oluyor tabii.


Bunların arasında benim için en etkileyici olanlarından bir tanesi 18th Street üstündeki San Francisco Women’s Building üzerindeki, bütün binayı kaplayan resim. Buradaki başta olmak üzere birçok duvar resminde de kendilerine “Las Mujeres Muralistas” yani mural yapan kadınlar denilen bir Latin kadınlar grubunun çalışmalarından esinlenilmiş.


Aynı şekilde mural dolu olan ünlü iki sokak daha var. Bunlardan biri Clarion Alley. Diğerleri gibi burada da Meksikalıların Aztek ve Mayalı kökleri ile Latin haklarını savunan toplumsal liderler ve göçmen toplumun uzun yıllardır karşılaştığı zorlukları anlatan duvar resimleri ile karşılaşılıyor. Buradaki resimler “Clarion Alley Mural Project” tarafından yapılmış.


Diğer sokak ise Balmy Alley. Bu sokak üzerinde de neredeyse her bina üzerinde harika duvar resimleri görüyorsunuz. 1973’ten beri devam ediyor ve neredeyse her geçen gün bir yenisi ekleniyormuş.
Yolunuz San Francisco’ya düşerse bu resimleri görüp hikayelerini öğrenmeden dönmeyin derim. İlginizi çektiyse ve daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz burada güzel bir galeri var.Asude Ilgın Kelekçi


Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 88

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Editörün seçimi

Asude Ilgın Kelekçi09.05.2016

Manzaralı