The Museum of Modern Art (MoMa)

Modern sanatın en önemli koleksiyonlarını bulunduran, sadece New York'un değil, aynı zamanda dünyanın sayılı müzelerinden olan MoMa'dayız.

Editör

Buse Akın


Gitsek Görsek Ekibi

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 54

The Museum of Modern Art yani bilinen adıyla MoMa içinde 10.000’den fazla sanatçının çalışmalarının dönem dönem sergilendiği ya da bulunduğu, dünyanın en büyük modern sanat müzesi olarak kabul edilen bir yer. MoMa’yı New York’ta bulunan müzeler arasında görülmesi gereken ilk üçe hatta modern sanat severler için ilk sıraya yerleştirmem ve her gidene tavsiye etmem mümkün.

New York’ta gezmek ve aradığınız yeri bulmak, şehrin cadde ve sokak sistemiyle inanılmaz düzenli şekilde oluşmasından ötürü oldukça kolay. MoMa da 5. cadde ve 53. sokakta bulunmakta. Yeni bir şehri gezerken en çok sevdiğim ve tavsiye ettiğim ulaşım şekli tabii ki yürümek, fakat Manhattan’ın diğer ucunda bulunuyorsanız ve vaktiniz yoksa, M ve E metrosuyla buraya gitmek de oldukça kolay. 4 blok boyunca uzanan müze 6 kattan oluşuyor ve ziyaret saatleri genelde sabah 10.30 ile 17.30 arasında.

Müzeye gitmeden internet üzerinden tatil günlerine göre saat kontrollerinizi yapıp programınızı ayarlayabilir, aynı zamanda internet üzerinden giriş için bilet alabilirsiniz. Bilet seçenekleri normal, öğrenci ve de senior, yani 65 yaş üstü olarak değişiyor.

Müzenin yaptığı en iyi şeylerden biri de mobil uygulaması. Eğer müzede her şeyi öğrenerek gezmek isteyenlerdenseniz, gitmeden önce uygulamayı indirmenizi şiddetle öneririm. Aynı zamanda mobil uygulama rahatça kullanılsın diye müzenin her yerinde kablosuz internet de var. MoMa’nın internet sitesi üzerinde Top of the Rock ile birleştirdiği daha uygun fiyatlı bir bileti de mevcut. Eğer Empire yerine Top of the Rock’a çıkmayı tercih edecekseniz aklınızda bulunsun.

Bu sene müzeye girerken karşıma çıkan önemli şeylerden biri David Bowie’ydi. Bu sene kaybettiğimiz ünlü sanatçının kliplerinin döndüğü ekranlarla karşılaşıp müzeye giriyorsunuz ve modern sanat serüveni başlıyor. Kişisel olarak tercihim daima resimlerden yana olsa da MoMa’da heykel, film ve fotoğraflar için de devasa bir koleksiyon var.

Özellikle batı modern sanatı için güçlü duygular besliyorsanız mutlaka ziyaret edin. Müzede en çok ilgimi çeken eser, tam bir hayran profiline sahip olduğum Van Gogh’un Starry Night’ı. En az benim kadar hayranı olan birçok insanı her zaman bu eserin önünde görmek mümkün. Biraz şanslıysanız uzun uzun bakabiliyor ve bu dünya güzeliyle bir anı fotoğrafına sahip olabiliyorsunuz.

Yine izlenimcilerin en bilineni ve kurucusu olarak kabul edilen Monet’nin Water Lilies eseri de burada. Frida Kahlo’dan Self Potrait with Cropped Hair, Salvador Dali’den The Persistence of Memory, Henri Metisse’in Dance’ı da çok sevilenlerde yerini koruyor. Roy Lichtenstein, Pablo Picasso, Andy Warhol gibi isimlere bakarken tüm günü sanatsal tatminle dolduruyor ve müzeden kesinlikle mutlu ayrılıyorsunuz. Ayrıca yine internet sitesinde görmek istediğiniz eserlerin müzede bulunup bulunmadığına bakacağınız bir bölümleri var.

MoMa’da bir günü rahatlıkla geçirebileceğiniz için müzeseverlere yönelik iki kafe, bir de restoran var; kahve içip gezinize kaldığınız yerden devam etmek çok güzel bir fikir. Hem ben hem de sanıyorum tüm MoMa severler için müzenin en güzel yanlarından biri de MoMa Store. Çıkmadan önce sevdiğiniz eserlerin kartpostal, magnet, kupa bardak gibi hediyeliklerinden alabileceğiniz hediyelik eşya mağazası inanılmaz çeşitli ürünlerle dolu.

Buse Akın


Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 54

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Otostop

Ali İhsan Kaya12.05.2016

Editörün seçimi

Asude Ilgın Kelekçi09.05.2016

Manzaralı